Hoe een Brits tuinprogramma mensen door de lockdown sleept
Gardeners’ World lijkt in weinig opzichten op de Nederlandse tuinprogramma’s op tv. Het Britse programma draait niet om commerciële samenwerkingen of snelle metamorfoses, maar om de puurheid van het tuinieren. Een oase van rust, waarin de 65-jarige presentator Monty Don, vergezeld door zijn honden, de kijker elke week meeneemt in zijn eigen tuin. De vingers in de grond, modder onder de laarzen, tuinkloffie aan en kijken hoe de natuur zijn werk doet. Er is weinig achtergrondmuziek. Lange shots van de wind die over de tulpenbedden blaast. Het geluid van vogels op de achtergrond is niet gemonteerd, maar live. Als het regent wordt de presentator nat. Langzaam, puur en zonder enige glamour. Alle tv-wetten worden gebroken.
Presentator Monty Don
“De basis is dat we je weg willen halen van de stress en zorgen van het dagelijks leven”, legt presentator Monty Don uit aan de NY Times. “Tegelijkertijd moet het eerlijk zijn. Niets is in scène gezet.” De tjilpende vogels van de begintune werken als vaccin tegen de slechtnieuwstsunami. De rustgevende stem van Don als de geruststellende vader die vertelt dat alles goed komt.
Corona-uitdagingen
Toen in 2020 het 53e seizoen van Gardeners’ World begon, leek Covid-19 nog ver weg. Bij aflevering 3 zat Engeland in een strenge lockdown en moest Don zelf filmen, met cameratips van zijn regisseur via Zoom. Het team besloot nagenoeg geen aandacht te besteden aan de pandemie, sprak slechts over “uitdagende tijden” en focuste op de therapeutische kracht van het tuinieren. In plaats van items over tuinshows en -reizen, werden lezers opgeroepen om video’s in te zenden hoe zij tuinierden tijdens quarantaine. Zo werden tuiniers over de hele wereld verbonden, in tijden van sociale isolatie.
Het succes was overduidelijk. In 2020 noteerde Gardeners’ World de hoogste kijkcijfers sinds jaren, in een landschap waarin reguliere tv het steeds moeilijker krijgt tegen streamingsdiensten. Naast de groei in aantallen, groeide ook de internationale fanschare. Ook steeds meer Nederlanders worden niet afgeschrikt door een taalbarrière en zitten elke vrijdagavond aan de buis gekluisterd voor het vaste uurtje Gardeners’ World. Tekenend voor het succes is dat het bijbehorende en gelijknamige magazine in 2017 de overstap maakte naar Nederland. In vier jaar tijd groeide het Nederlandstalige magazine uit tot één van de grootste tuinmagazines van het land.

Aanstaande vrijdag keert de succesformule terug op tv. Corona speelt nog steeds een grote rol, al is de lockdown minder streng dan vorig jaar. De crew werkt vanuit zeecontainers op Dons landgoed, de camera’s worden op afstand bestuurd. De presentator kijkt reikhalzend uit naar de start, én de lente. “Het was een lange, zware winter. Mensen zijn behoorlijk gedeprimeerd en zijn klaar met deze situatie. Ze willen weer kunnen ademen. Ze willen weer naar buiten. Ze willen weer hoop.” Het zijn dezelfde gevoelens waar de meeste Nederlanders naar snakken. De snelste remedie? Vrijdag 19 maart om 22:00 BBC 2 inschakelen.
Lees meer over het gratis corona tijdschrift Erwaseens.
De april-editie van Gardeners’ World magazine ligt vanaf 23 maart in de winkel.
Dat lijkt mij een leuk programma. Wij moeten onze tijd nog aanleggen en kunnen alle tips goed gebruiken
LikeLike
Goh, ik kijk weinig tv en ik ken het dus ook niet, maar ik kan me wel indenken dat het fijn kan zijn. Ik ben dit weekend ook in mijn tuintje bezig geweest. Ik ben het eigenlijk aan het klaarmaken om binnenkort te gaan zaaien enzo. 🙂
LikeLike
Ik ben dol op de tuin. Nieuwe tuintjes zijn altijd welkom of het nu via de t.v op een blad is.
LikeLike
Ik ken het programma niet, maar het klinkt zeker leuk!
LikeLike
Mijn kennis van tv (en de series ed) is flink afgenomen sinds ik bijna geen tv meer kijk. Dit lijkt mij dan wel weer een leuk programma. Zeker in deze rare tijd waarin we leven. Iedere vorm van contact met de buitenwereld is er weer 1.
LikeLike
Ik heb er nog nooit van gehoord, of naar gekeken. Maar lijkt me best interessant.
LikeLike
Ik moet eerlijk zijn had van het hele programma niet gehoord, maar tuin tips zijn welkom
LikeLike
Ik heb het nog nooit gezien en ook nog nooit van gehoord. Ik heb ook geen tuin, enkel een balkon, dus helaas.
LikeLike